Zakres zmian 

 

Chodzi o wprowadzenie zmian dotyczących dokumentowania prawa do zasiłku macierzyńskiego w przypadku martwego urodzenia. Rozszerzono możliwość uzyskania zasiłku w przypadku  gdy nie został sporządzony akt urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu dziecka. Ma to związek z uzyskaniem urlopu i zasiłku macierzyńskiego w razie urodzenia martwego dziecka.


Jak było dotychczas w zakresie uzyskania urlopu macierzyński w razie urodzenia martwego dziecka?


W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu (art. 1801  Kodeksu pracy).


Jeżeli dziecko urodziło się martwe, nie sporządza się aktu zgonu, a sporządza się akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Zatem dokumentem uprawniającym do otrzymania urlopu macierzyńskiego jest skrócony odpis aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe.


Akt urodzenia jest sporządzany na podstawie karty urodzenia lub karty martwego urodzenia. Karta martwego urodzenia jest przekazywana do urzędu stanu cywilnego gdy m.in. zawiera informacje o płci dziecka. Jeżeli martwe urodzenie następuje z chwilą, gdy możliwe jest określenie płci dziecka i zostanie stwierdzone w karcie martwego urodzenia, a następnie w sporządzonym akcie urodzenia, wówczas przyjmuje się, że pracownica ma prawo do urlopu macierzyńskiego oraz zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku – niezależnie od tygodnia ciąży.


Problem pojawia się w przypadku urodzenia martwego dziecka, którego płci nie da się określić. Wtedy nie jest sporządzany akt urodzenia dziecka z adnotacją że dziecko urodziło się martwe a pracownica jest pozbawiona prawa do urlopu macierzyńskiego. Matka mogła na własny koszt przeprowadzać badania genetyczne ustalające płeć dziecka i rejestracji martwego urodzenia przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, a tym samym uzyskać akta urodzenia potrzebny do uzyskania urlop macierzyńskiego.


Jak jest po zmianach w urlopie macierzyński w razie urodzenia martwego dziecka?

 

Pracownica, która urodzi martwe dziecko, którego płeć będzie można określić, przedstawi skrócony odpis aktu urodzenia – tak jak dotychczas. 
Natomiast zmianą jest to, że pracownica, która urodzi martwe dziecko, którego płci nie da się określić, przedłoży zaświadczenie wystawione przez lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii lub lekarza w trakcie odbywania specjalizacji w tej dziedzinie, albo położną o martwym urodzeniu, bez względu na czas trwania ciąży, wydane na podstawie dokumentacji medycznej. 

 

Analogiczne przepisy zostały wprowadzone w zakresie dokumentowania prawa do wypłaty zasiłku macierzyńskiego w przypadku:
•    urodzenia dziecka podczas pobytu za granicą,
•    za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego.

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 lipca 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków

Dz.U. z 2025 r. poz.  969
Data wejścia w życie: 6 sierpnia 2025 r.

23 lipca 2025

604 499 975

kontakt@eduprawnik.pl


cała Polska

© 2023 EDUPRAWNIK Dariusz Skrzyński

 

BAZA WIEDZY

 

EDUprawo

 

EDUprojekt

 

EDUinfo